Zadzwoń: +48 791 555 909

Napisz: sprzedaz@vetiss.pl

Dzień Psa

8.07.2020

Kilka dni temu- 1 lipca, obchodzony był dzień psa, zapoczątkowany z inicjatywy miesięcznika „Przyjaciel Pies” aby zwrócić uwagę na problem dotyczący porzucania zwierząt w okresie wakacyjnym związanym z wyjazdami.

 

O czworonożnych przyjaciół należy dbać nie tylko poprzez zapewnienie im domu ale również poprzez profilaktyczne badania, które zapewnią życie w komforcie. Jednym z takich bezpiecznych i bezinwazyjnych metod jest ultrasonografia, której zastosowanie ma miejsce od profilaktyki do diagnostyki chorób.

Już na wczesnym etapie życia zwierzęcia możemy podjąć się diagnostyki chorób wrodzonych u małych zwierząt. Do takich jednostek chorobowych należy wielotorbielowatość nerek u kotów, która wcześnie wykryta pozwala eliminować osobniki z hodowli obarczone genetycznie tą jednostką chorobową. Dochodzi to pojawiania się cyst, w różnej wielkości i ilości w obrębie warstwy korowej i rdzennej nerek, wywołując na nie ucisk doprowadzają do zaburzenia ich funkcjonowania. Objawy kliniczne u takich pacjentów są podobne do tych towarzyszących przewlekłej niewydolności nerek ( wymioty, polidypsja, poliuria, niechęć do jedzenia, utrata wagi).

Ultrasonografia pomaga wcześnie wykryć tą genetyczną chorobę i wyeliminować takie zwierzęta z hodowli. Szczególnie często obserwuje się ją u kotów perskich jak i brytyjskich krótkowłosych. W obrazie ultrasonograficznym możemy zaobserwować cysty wielkości już >2mm dzięki czemu wcześnie możemy wykryć ich obecność. Ultrasonografia jest czułym narzędziem pozwalającym wykryć 91% przypadków u kotów > 9 miesiąca życia. Zaleca się badanie kociąt z podejrzeniem PKD od 10 mieisąca życia.

Dzięki zastosowanym nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym w aparatach ultrasonograficznych takim jak TEI ( Tissue Enchanced Imaging), systemom redukcji szumów czy wysokiej czułości badaniu dopplerowskiemu możemy uzyskiwać wysokiej jakości i szczegółowości obrazy, umożliwiające nam postawienie precyzyjnej diagnozy.

 

 

Pani Doktor/Panie Doktorze,
proszę zostaw kontakt w sprawie zakupu aparatu USG.