Zadzwoń: +48 791 555 909

Napisz: sprzedaz@vetiss.pl

Przypadek kliniczny Vetiss

12.08.2019

Jeden z trudniejszych narządów zarówno w interpretacji jak i w poszukiwaniu. Zdrowa trzustka ma niewyraźnie zarysowane krawędzie i charakteryzuje się izoechogenicznym miąższem w stosunku do otaczających tkanek, prawidłowej budowy narząd lokalizujemy na podstawie otaczających go struktur.

Jaką mamy diagnostykę różnicową chorób trzustki z czym możemy mieć do czynienia?

-ostre i przewlekłe zapalenie → różnicujemy z nowotworem

-nowotwory (gruczolaki, insulinoma)

-torbiele → różnicujemy od guzów i ropni

-ropnie

rozrost guzkowy → różnicujemy z nowotworami

Jednym ze sposobów lokalizowania prawego płata trzustki jest poszukiwanie żyły trzustkowo- dwunastniczej biegnącej pod dwunastnicą. Chcąc uwidocznić przekrój poprzeczny obrazujemy dwunastnice podłużnie a następnie rotujemy głowice o 90 st wówczas narząd ten będzie trójkątny przylegający z jednej strony do dwunastnicy, wierzchołek trójkąta będzie w bezpośrednim sąsiedztwie prawej nerki. Płat lewy rozciąga się wzdłuż krzywizny wielkiej żołądka doogonowo ograniczony przez okrężnicę poprzeczną w polu bliższym graniczy z okolica wnęki śledziony.

Ultrasonograficznie możemy rozpoznać m. in. Zapalenia: ostre-zdecydowanie częściej psy, przewlekłe- koty. Nierzadko można też spotkać nowotwory, ropnie, torbiele.

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka patologii związanych z trzustką.

Pies, zabrany ze schroniska, w wieku ok 4 lat, właścicielkę zaniepokoiła bolesność przodobrzusza oraz wymioty. Pacjent badany w pozycji stojącej. Na obrazie widoczny obraz pomarszczonej dwunastnicy z odczynem zapalnym oraz trzustka hypoechogenna.

Badanie wykonano na aparacie Sonoscape S22, microconvex C613.


 

 

Pani Doktor/Panie Doktorze,
proszę zostaw kontakt w sprawie zakupu aparatu USG.