Warsztaty diagnostyka wad wrodzonych serca psów i kotów przeznaczone są dla lekarzy weterynarii, którzy na co dzień praktykują badanie kardiologiczne pacjentów i chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu wad wrodzonych chorób serca psów i kotów.
Część teoretyczna obejmuje wiedzę z zakresu podłoża, częstotliwości występowania, charakterystyki pacjenta, badania klinicznego i możliwości diagnostycznych u pacjentów z wadami wrodzonymi serca.
Omówione zostaną częste i rzadziej występujące jednostki chorobowe z uwzględnieniem ich patofizjologii, oceny istotności hemodynamicznej i możliwości terapeutycznych, a także badanie echokardiograficzne w najczęstszych wadach wrodzonych serca psów i kotów.
Część praktyczna obejmuje samodzielne badanie echokardiograficzne pacjentów i interpretację wyników pod nadzorem prowadzących.
Wykładowcy
Dr n.wet. Urszula Bartoszuk
Jest absolwentką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie również obroniła pracę doktorską.
Odbyła między innymi półtoraroczny staż w Klinice Weterynaryjnej „Gran Sasso” w Mediolanie.
Następnie pracowała w ramach stażu kardiologicznego w Klinice Małych Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Berlinie.
Lek.wet. Maciej Rudnicki
Ukończył Wydział Medycyny Weterynaryjnej na SGGW w Warszawie w 2011 roku.
Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu krążenia i pulmonologicznych małych zwierząt (głównie psy, koty, króliki, fretki, szynszyle, szczury).
Wykonuje badanie układu krążenia, w tym: EKG, RTG i ECHO SERCA.
Członek Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologów Weterynaryjnych (ESVC).
Poza konsultacjami pacjentów kardiologicznych zajmuje się również anestezjologią.
Jest odpowiedzialny za kwalifikowanie pacjentów do zabiegu oraz dba o ich bezpieczeństwo podczas znieczulenia. W latach 2016 – 2017 odbył trzystopniowy, półtoraroczny kurs podyplomowy z anestezjologii w ramach Międzynarodowej Szkoły Anestezjologii Weterynaryjnej (VASTA) uzyskując w 2018 oficjalny, europejski tytuł VAT (Veterinary Anaesthesia Technican).
Dr n.wet. Paweł Łyp
Ukończył w 2014 r. studia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, po których rozpoczął studia doktoranckie w Katedrze Epizootiologii i Klinice Chorób Zakaźnych, uzyskując w 2019 r. stopień naukowy doktora. Już w trakcie studiów aktywnie uczestniczył jako wolontariusz w pracy Kliniki Chorób zakaźnych UP w Lublinie, gdzie stawiał pierwsze kroki w klinicznej pracy ze zwierzętami, oraz nabywał doświadczenia w diagnostyce i leczeniu ciężkich przypadków klinicznych. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i branżowych w czasopismach o zasięgu krajowym i zagranicznym. W pracy zawodowej skupia się przede wszystkim na chorobach wewnętrznych z kardiologią na czele. Wykonuje m.in. echo serca, EKG oraz prowadzi konsultacje kardiologiczne.