- przewód tętniczy - patofizjologia, klasyfikacja, obraz echokardiograficzny, leczenie w zależności od zaawansowania zmian
- ubytek w przegrodzie międzykomorowej- patofizjologia, rodzaje, obraz echokardiograficzny
- dysplazja zastawki trójdzielnej - klasyfikacja , obraz ultrasonograficzny, leczenie
- tetralogia Fallota oraz jej warianty , obraz echokardiograficzny, leczenie
- cool cases kombinacje ww wad wrodzonych , kalkulacja ciśnień w jamach serca
W niedzielę podczas części praktycznej przewidziana została sesja interaktywna podczas, której zostaną przedstawione przypadki prelegentów - wady wrodzone różnym stadium zaawansowania oraz dalsze postępowanie, propozycje leczenia.
Badanie pacjetnów zostanie przeprowadzone na zwierzętach mających podejrzenie wady i ze stwierdzonymi wadami.
Wykładowcy
lek. wet. Katarzyna Kraszewska
„W lecznicy prawa ręka dr.Niziołka” – od początku studiów jej marzeniem było zostać kardiologiem. Podczas studiów na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Warszawie każdą wolną chwilę spędzała w gabinecie kardiologicznym pod czujnym okiem dr.n.wet Magdaleny Garncarz, potem również lek.wet. Rafała Niziołka. Podczas studiów odbyła staż w Pracowni Kardiologii Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów UP we Wrocławiu u prof dr hab. Urszuli Pasławskiej i dr n. wet. Agnieszki Noszczyk-Nowak. Od wielu lat opiekuje się pacjentami kardiologicznymi wraz z dr.Niziołkiem. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologów Weterynaryjnych (ESVC) oraz autorką wielu publikacji naukowych. Prowadziła również szkolenia z zakresu elektrokardiografii oraz podstaw echokardiografii w Polsce i za granicą. Jej specjalnością są zaburzenia rytmu serca i interpretacja zapisu ekg. Wykonuje kompletne badania kardiologiczne, echo serca, EKG, badanie Holtera. Dodatkowo specjalizuje się w diagnostyce kardiologicznej najmniejszych i najtrudniejszych pacjentów przychodni – szczurów, chomików, szynszyli, królików i fretek. Ma bardzo duże doświadczenie w ocenie tych maleńkich serc. W październiku 2012 odbyła staż w klinice w Austrii pod czujnym okiem naszego przyjaciela dr. Petera Modlera, zgłębiając tajniki kardiologii interwencyjnej. W 2013 roku rozpoczęła podyplomowe kursy kardiologiczne ESAVS pod okiem Diplomate ACVIM, ECVIM-CA Dr. Gerhard Wess, oraz kończy specjalizację z chorób psów i kotów.
lek. wet. Rafał Niziołek
Właściciel lecznicy, absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie z 1996 roku. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób serca psów, kotów i fretek. Ma duże doświadczenie nabyte przez kilkanaście lat pracy w wielu lecznicach (Przychodnia dla Zwierząt Boss,, Żoliborska Klinika Weterynaryjna, Natolińska Lecznica Weterynaryjna, Klinika Małych Zwierząt SGGW, Przychodnia Weterynaryjna Marysin) oraz liczne staże zagraniczne (Royal (Dick) Veterinary College w Edynburgu (Szkocja), Tierklinik Vetsuisse Faculty University w Bernie (Szwajcaria), Cabinet Veterinaire Amberger-Philip w Genewie (Szwajcaria) Heart Station Kliniki Uniwersyteckiej w Uppsalli (Szwecja). Odbył liczne szkolenia w ramach projektu ESAVS (CARDIOLOGY I-IV, EMERGENCY AND CRITICAL CARE I-II). Członek Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologów Weterynaryjnych (ESVC), członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Ratunkowej i Stanów Nagłych (IVECCS), autor licznych publikacji naukowych oraz wykładowca na wielu konferencjach w Polsce i za granicą. Od wielu lat prowadzi wykłady z dziedziny kardiologii w ramach Podyplomowego Studium Specjalizacyjnego Psów i Kotów w Warszawie. Wśród jego nauczycieli są znani specjaliści z kraju (prof. dr hab. Urszula Pasławska, dr.nauk wet. Bohdan Kurski) jak i z zagranicy (prof. Christophe Lombard, prof. Clarence Kvart, prof. Gerhard Wess, prof. Claudio Bussadori, prof. Jens Haggstrom, prof. David Spreng, dr. Alan Kovacevic, dr. Armelle de la Forcade, dr. Jennifer Devey)
Specjalizuje się w echokardiografii oraz stanach nagłych i intensywnej terapii pacjentów kardiologicznych i pulmonologicznych.
lek. wet. Michał Gajewski
Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w 2005r., po studiach rozpoczął pracę w lecznicy ogólnoprofilowej jako lekarz internista. Po latach pracy i zbierania doświadczenia w leczeniu najróżniejszych chorób psów i kotów uznał, że nadszedł czas na ukierunkowanie się w jednej dziedzinie – tą wybranką była kardiologia. I tak z początkiem roku 2013 podjął pracę w VETcardii, choć z Dr Niziołkiem spotykał się zawodowo już wcześniej, w dwóch warszawskich lecznicach, w których konsultował Dr Niziołek.
W czasie swojej pracy zawodowej nieustannie dokształcał się w wielu dziedzinach, od hematologii i cytopatologii do medycyny ratunkowej. Uczestnik wielu kursów i szkoleń, w tym Kongresów EVECCS (Europejskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnych Stanów Nagłych i Intensywnej Terapii). Uczestnik szkoleń z zakresu kardiologii weterynaryjnej organizowanych przez ESAVS (kursy I – III w 2020r.).