Warsztaty o tematyce „Kot w gabinecie- układ moczowy” są pierwszym wydarzeniem dotyczącym cyklu szkoleń z diagnostyki najczęstszych chorób kotów z wykorzystaniem USG.
Część teoretyczna obejmuje:
- omówienie objawów i wywiadu oraz badań klinicznych
- dobór badań dodatkowych, ich wykonanie i interpretację wyników ( w tym badanie krwi i moczu wraz z techniką cystocentezy, USG i RTG jamy brzusznej, badanie ciśnienia krwi, diagnostykę różnicową periurii, anurii/oligurii, poliurii, dysurii/strangurii/pollakiurii, hematurii)
Część praktyczna warsztatów dotyczy bezpośrednio ultrasonografii układu moczowego kotów – ustawienie aparatu, przyłożenia głowic, obraz prawidłowy i patologiczny, pomiary.
Wykładowcy
Lek. wet. Jakub Pernak
Ukończył w 2009 roku w Olsztynie Medycynę Weterynarii. Pierwsze półtora roku pracy spędził w specjalistycznej Klinice Weterynaryjnej dr n. wet. Jacka Mederskiego w Grudziądzu, gdzie miał okazję uczyć się od czołowych lekarzy weterynarii w Polsce. Dzięki temu doświadczeniu był gotowy spełnić kolejne marzenie, jakim była praca w Anglii. Jako iż większość wolnego czasu poświęcał na naukę, po roku pracy na wyspach awansował na kierownika kliniki. Umożliwiło mu to wprowadzanie własnych protokołów leczenia i kompleksowej opieki nad pacjentami oraz zdobycie bezcennych doświadczeń z zakresu zarządzania zespołem. Ponadto miał okazję szkolić się z zakresu badania ultrasonograficznego jamy brzusznej i serca pod okiem światowej sławy specjalistów. Jednak najcenniejszym doświadczeniem był kurs medycyny kotów na uniwersytecie w Sydney („Feline Medicine – Aiming High”). Po 2 latach pracy w Anglii przeniósł angielskie doświadczenia i nowoczesną wiedzę do ojczyzny.
Dr n. wet. Joanna Szymczak
Pani doktor po ukończeniu studiów na wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu pogłębiała wiedzę i doskonaliła umiejętności jako pracownik Bloku Diagnostyki Obrazowej w Katedrze i Klinice Chirurgii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz stażystka University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences w Brnie. W 2015 roku obroniła pracę doktorską dotyczącą diagnostyki ultrasonograficznej niewydolności oddechowej psów i kotów, uzyskując tym samym tytuł doktora nauk weterynaryjnych, a w 2016 roku ukończyła studia specjalizacyjne z radiologii weterynaryjnej. Już od dawna zajmuje się specjalistyczną diagnostyką ultrasonograficzną oraz radiologiczną małych zwierząt i nieustannie podnosi kwalifikacje uczestnicząc w wielu konferencjach dotyczących diagnostyki obrazowej. Chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem prowadząc w Polsce i za granicą szkolenia dla lekarzy weterynarii z zakresu ultrasonografii oraz radiografii psów i kotów.