Celem kursu jest nauka wykorzystania protokołów badań w stanach nagłych i pourazowych do obrazowania jamy brzusznej i klatki piersiowej (AFAST, TFAST, FAST-ABCDE, VetBLUE). Zastosowanie procedur omawianych na kursie w praktyce klinicznej umożliwi ultrasonograficzne rozpoznanie i diagnostykę różnicową przyczyn niewydolności oddechowej u psów i kotów(m. in. odmy opłucnowej, obrzęku płuc, przepukliny przeponowej), zaburzeń hemodynamicznych spowodowanych nagromadzeniem wolnego płynuw jamie otrzewnej oraz wstępne rozpoznanie zaburzeń tła neurologicznego (elementy badania USG gałki ocznej). Aspekt kliniczny wykorzystania badań interwencyjnych wybranych narządów jamy brzusznej oraz naczyń na bazie protokołów COAST z uwzględnieniem pacjentów pediatrycznych
(m. in. patologie narządów miąższowych z uwzględnieniem unaczynienia, niedrożność mechaniczną a funkcjonalną, ciała obce, przetoki). Praktyka obejmuje badanie pacjentów za pomocą protokołów, interpretację obrazów i wyciąganie wniosków z badań pod nadzorem prowadzących.
Najważniejsze punkty poruszane na kursie:
- Diagnostyka różnicowa odmy opłucnowej i obrzęku płuc w USG.
- Czy na podstawie FAST USG można przewidzieć potrzebę transfuzji?
- Jak w 5 min ocenić kluczowe obszary u pacjenta pourazowego wraz z klasyfikacją dalszego postępowania wykorzystując tylko USG?
- Aspekt naczyniowy w USG u pacjenta w stanie zagrożenia życia.
- Obraz usg pacjenta w stanie wstrząsu.
- Wstępna diagnostyka ultrasonograficzna wzrostu ciśnienia śródczaszkowego.
- Diagnostyka obrzęku płuc uwzględniając tło zmian w obrazie USG.
- Klasyfikacja pacjenta z krwotokiem do jamy brzusznej w skali AFS w USG.
- Monitoring pacjenta pourazowego z wykorzystaniem USG.
- Weryfikacja prawidłowej intubacji za pomocą USG.
- Pacjent pediatryczny w stanie zagrożenia życia - protokoły z uwzględnieniem najczęściej występujących patologii u szczeniąt i kociąt- m.in.wgłobienia/perforacje jelit/ciała obce/przepukliny.
Wykładowcy
dr n. wet. Joanna Szymczak
Ukończyła studia na wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. Od 2010 roku pracowała jako lekarz weterynarii na Bloku Diagnostyki Obrazowej w Katedrze i Klinice Chirurgii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie zdobywała wiedzę.
Tematykę z zakresu ultrasonografii i radiologii pogłębiała również podczas licznych konferencji, szkoleń oraz staży, m.in. w University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences w Brnie.
W 2015 roku obroniła pracę doktorską dotyczącą diagnostyki ultrasonograficznej niewydolności oddechowej psów i kotów, uzyskując tym samym tytuł doktora nauk weterynaryjnych, zaś w 2016 roku ukończyła studia specjalizacyjne z radiologii weterynaryjnej.
Od początku swojej drogi zawodowej zajmuje się specjalistyczną diagnostyką ultrasonograficzną oraz radiologiczną małych zwierząt, która stała się jednocześnie jej pasją.Pani Doktor chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem prowadząc szkolenia dla lekarzy weterynarii w Polsce i za granicą, gdzie łączy diagnostykę obrazową jednocześnie kładąc nacisk na aspekt kliniczny.
Praca doktorska dotycząca pacjentów w stanach zagrożenia życia umożliwiła pogłębienie tematyki ultrasonografii w stanach nagłych i intensywnej terapii małych zwierząt, włączając w to protokoły ultrasonograficzne (m.in. FAST) oraz ultrasonografię płuc.
Na co dzień Pani Doktor pracuje klinicznie jako radiolog w Przychodni Weterynaryjnej VET-MED w Suchym Lesie.