Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób, które zaczynają praktykę ultrasonograficzną jak i dla tych, którzy postawili pierwsze kroki w tej dziedzinie i zależy im na pogłębieniu wiedzy. Omówione zostaną poszczególne narządy i struktury jamy brzusznej, technika ich badania, prawidłowy obraz i najważniejsze patologie.
Część praktyczna obejmuje samodzielne badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pacjentów i interpretację wyniku badania pod okiem prowadzących.
Plan ramowy:
*Technika badania, przygotowanie pacjenta. Sondy używane w ultrasonografii małych zwierząt. Sugerowany plan badania.
*Interpretacja obrazu: artefakty
*Narządy
Wątroba GB drogi żółciowe
Żołądek trzustka jelita śledziona
Układ moczowy nerki, pęcherz moczowy,
Układ rozrodczy samicy i samca
Przestrzeń zaotrzewnowa węzły chłonne
Zajęcia pokazowe i zajęcia praktyczne
Wykładowcy
Ukończyła studia na wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. Od 2010 roku pracowała jako lekarz weterynarii na Bloku Diagnostyki Obrazowej w Katedrze i Klinice Chirurgii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie zdobywała wiedzę.
Tematykę z zakresu ultrasonografii i radiologii pogłębiała również podczas licznych konferencji, szkoleń oraz staży, m.in. w University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences w Brnie.
Pani Doktor chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem prowadząc szkolenia dla lekarzy weterynarii w Polsce i za granicą, gdzie łączy diagnostykę obrazową jednocześnie kładąc nacisk na aspekt kliniczny.
Praca doktorska dotycząca pacjentów w stanach zagrożenia życia umożliwiła pogłębienie tematyki ultrasonografii w stanach nagłych i intensywnej terapii małych zwierząt, włączając w to protokoły ultrasonograficzne (m.in. FAST) oraz ultrasonografię płuc.